جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 73300
  تاریخ انتشار : 31 فروردین 1394 15:14
  تعداد بازدید : 696

  معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه ‌قضاییه در جمع خبرنگاران:

  مراکز مشاوره از حالت تشریفاتی خارج می شوند/ هشت استان کشور در اقدامات پیشگیرانه موفقیت 67 درصدی داشتند

  معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: مراکز مشاوره در آینده از حالت تشریفاتی خارج می شود و به صورت مرتب و مستمر بر آنها نظارت خواهد شد.

  به گزارش میزان، "محمدباقر الفت" در حاشیه دومین گردهمایی ارتقای اثربخشی برنامه ریزی در پیشگیری از وقوع جرم در جمع خبرنگاران درباره عملکرد معاونت پیشگیری در سال 93 اظهار کرد: اقداماتی که در حوزه پیشگیری انجام می شود، وصف کیفی دارد و برای اینکه در قالب اطلاع رسانی اقدامات را بیان کنیم باید آن اقدامات را به عدد و ارقام تبدیل کنیم.

  وی با بیان اینکه در تمام قسمت ها و حوزه ها برنامه های خیلی خوبی داریم و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری، محور اصلی این برنامه ها اثربخش بودن است، تصریح کرد: در واقع از حوزه مطالعات و جمع آوری اعداد و ارقام یک مقدار فاصله گرفتیم و قصد داریم رفتارهای ناهنجار را در سطح جامعه کاهش دهیم.

  این مقام قضایی در زمینه تفاهم نامه هایی که این معاونت در سال 93 با برخی سازمان ها و دستگاه های دخیل در امر پیشگیری امضا کرده است، خاطر نشان کرد: تفاهم نامه ها و سندهمکاری های متعددی با دستگاه های متولی امر پیشگیری امضا کردیم که این موضوع نتایج خوبی نیز به همراه داشته است و در سال 94 تلاش می کنیم تا هماهنگی بیشتری بین معاونت پیشگیری قوه قضاییه و سایر دستگاه های دخیل در این حوزه ایجاد کنیم.

  وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مراکز مشاوره از چه زمانی فعالیت خود را در دادگاه های خانواده آغاز می کنند، گفت: امیداریم در سال 94 قانون حمایت خانواده عملیاتی و مراکز مشاوره ای که باید در کنار دادگاه ها فعالیت کنند، راه اندازی شود. 

  الفت در ادامه این مطلب افزود: آیین نامه مواد 16 و 17 قانون حمایت خانواده توسط وزارت دادگستری تدوین شد و به تایید رییس قوه قضاییه رسید. 

  وی اضافه کرد: در ماده 32 این آیین نامه در مورد مرجعی که مراکز مشاوره را تاسیس کند و گزینش و جذب را انجام دهد، این وظیفه را بر عهده مرکز مشاوران قوه قضاییه گذارده است. 

  معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه خاطر نشان کرد: تاکید شده که یکی از معاونین دادگستری ها در استان ها وظیفه نظارت، هدایت و کنترل مراکز مشاوره را داشته باشند.

  وی ادامه داد: بر اساس تفاهم نامه ای که در پایان سال 93 با مرکز مشاوره قوه قضاییه امضا کردیم قرار شد معاونین پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ها وظیفه نظارت بر مشاورین را در استان ها بر عهده بگیرند.

  این مقام قضایی درپاسخ به سوالی درمورد میزان بودجه سال 94 معاونت پیشگیری از وقوع جرم افزود: نگاه قوه قضاییه به پیشگیری از وقوع جرم یک نگاه و رویکرد خیلی باز بوده و به اقدامات آن دید وسیعی دارد.

  وی اظهار کرد: بر اساس تفاهمی که با معاونت راهبردی داشتیم حداقل بودجه 10 میلیارد تومان در نظر گرفته شد اما در مورد حداکثر بودجه تفاهمی صورت گرفت تا هر اندازه برنامه داشتیم هزینه ها نیز تامین شود. 

  معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در ادامه گفت: البته این بودجه قوه قضاییه است و اعتبارات پیشگیری آن چیزی است که مجلس تصویب می کند و به دستگاه ها از جمله سازمان بهزیستی و شهرداری می دهد و مجموعه این اعداد و ارقام اعتبارات پیشگیری در تمام کشور را شامل می شود.

  معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگار میزان درباره اثربخشی مراکز مشاوره گفت: تلاش می کنیم مباحثی که در جلسات مشاوره بین مشاور و طرفین رد و بدل می شود را ساماندهی کنیم و بر همین اساس مراکز مشاوره زمانی اثربخش می شوند که محتوای مشاوره ها را اصلاح کنیم. 

  وی ادامه داد: راه انداختن مراکز مشاوره به تنهایی کافی نیست. نکته اصلی این است که در این مشاوره ها چه می گذرد و چه مقدار اثرگذار است و حرف این مشاور چه مقدار می تواند طرفین را به اصلاح هدایت کند و مراکز مشاوره بدون لحاظ کردن این نکات یک شکل ظاهری می گیرد.

  وی گفت: در حال حاضر واقعیت تلخی در دادگاه های خانواده وجود دارد و آن این است که دادگاه فرمی به دست زوجین متقاضی طلاق توافقی می دهد و آنها را به واحد مشاوره می فرستد.

  الفت افزود: زوجین با پرداخت 40 هزار تومان، پاسخی می گیرند و دادگاه نیز بلافاصله حکم به طلاق می دهد. در واقع مشاوره ها صوری است و باطن، ارزش و هدایت گری ندارد.

  وی اذعان داشت: تلاش می کنیم تا در مراکز مشاوره قوه قضاییه اصلاحاتی صورت گیرد تا مشاوره ها در کاهش طلاق نقش اثرگذاری داشته باشند.

  این مقام قضایی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه کدام استان ها بهترین عملکرد را در امر پیشگیری از وقوع جرم در سال 94 داشتند، اظهار کرد: به عنوان جرم شاخص، سال گذشته در زمینه سرقت، تلاش زیادی کردیم و آمارها نشان دهنده کاهش این جرم در کشور است و در این زمینه نیروی انتظامی همکاری و همراهی بسیاری خوبی با ما داشت.

  وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار میزان در مورد اینکه کدام استان ها در زمینه سرقت خرد کاهش بیشتری داشتند، گفت: خوزستان، مازندران، تهران از جمله استان هایی به شمار می روند که اقدامات مناسبی در حوزه کاهش سرقت های خرد داشتند.

  الفت ادامه داد: بر مبنای ارزیابی های صورت گرفته از عملکرد 9 ماهه اول سال استان ها، هشت استان عملکرد بالای 67 درصد داشتند که از عملکرد خوبی برخوردار بودند.

  این مقام قضایی در پاسخ به سوال دیگری در مورد وضعیت و نوع تخصص نیروی انسانی در مراکز مشاوره افزود: افرادی که در مراکز مشاوره مشغول می شوند طبق آیین نامه تدوین شده، باید تحصیلات حقوق داشته باشند یا روانشناس و جامعه شناس باشند و گزینش این نیروها قطعا سخت است و با حساسیت صورت می گیرد. 

  وی ادامه داد: اصولا مجوز تاسیس مراکز مشاوره در آینده به سادگی صادر نمی شود و به افراد واجد صلاحیت، حرفه ای، علاقمند و کسانی که توانایی حل اختلاف را دارند، داده می شود.

  الفت ادامه داد: مراکز مشاوره در آینده از حالت تشریفاتی خارج می شود و به صورت مرتب و مستمر بر آنها نظارت خواهد شد. 

  معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در پایان گفت: ما دنبال این هستیم که کانون خانواده ها را حفظ کنیم بنابراین افرادی که برای طلاق مراجعه می کنند باید آمادگی این را داشته باشند تا در مراکز مشاوره حضور یابند و مساله ای را که در خانواده چالش ایجاد کرده حل کنند، زوجین از این پس به امید گرفتن حکم طلاق و گواهی عدم امکان سازش به دادگستری مراجعه نکنند.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28596334
اکنون :
156