جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 55751
  تاریخ انتشار : 24 تیر 1393 14:46
  تعداد بازدید : 513

  مسئول دفتر انتخابات شورای نگهبان خراسان رضوی:

  جانبداری از افراد را در حوزه کاری مان گناه می دانیم

  مسئول دفتر انتخابات و بازرسی شورای نگهبان خراسان رضوی گفت: جانبداری از افراد را در حوزه کاری مان گناه می دانیم.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان، حجت الاسلام محمدحسین محرابی طی نشستی به مناسبت 26 تیر سالروز تاسیس شورای نگهبان، گفت: شورای نگهبان قانون اساسی یکی از ارکان کلیدی نظام است و طبق گفته رهبری نیز اگر شورا نبود به تدریج استحاله در نظام به وجود می آمد.

  محرابی با تاکید بر وجود نهادهایی برای حفظ نظم در عرصه انتخابات و قوانین تمامی کشورها، به تشریح وظایف شورای نگهبان پرداخت و گفت: در مجموعه شورای نگهبان دو بخش وجود دارد؛ بخش اول مربوط به دوازده نفر فقیه و حقوق دان و بخش دوم وظائف شورای نگهبان مربوط به نظارت بر انتخابات است.

  وی در توضیح بخش اول وظایف شورای نگهبان با تاکید بر اینکه این بخش فقط بر عهده شورای نگهبان مرکزی است و شورای نگهبان استان ها در این حوزه وارد نمی شوند، گفت: این قسم فعالیت ها که در حیطه وظایف دوازده نفر فقیه و حقوقدان است مربوط به نظارت بر قوانین و مقررات مجلس است که در وظایف شورای نگهبان تعریف شده و در قانون نیز آمده است که مصوبات مجلس شورای اسلامی بدون تایید شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد.

  مسئول دفتر انتخابات و بازرسی شورای نگهبان خراسان رضوی به ۲ استثناء در بحث نظارت شورای نگهبان اشاره کرد و گفت: این نکته را هم در حیطه نظارت شورای نگهبان بر قوانین و مقررات باید در نظر داشت که شورای نگهبان جز در دو مورد می تواند درباره تمام مصوبات مجلس نظر بدهد و آن دو مورد یکی انتخاب همین 6 نفر حقوقدان شورای نگهبان است و هر رای که مجلس در این مورد داد، شورای نگهبان موظف است بپذیرد و دیگری بررسی اعتبارنامه نماینده ای است که در هر دوره انتخاب می شود.

  وی در ادامه به شرح بخش دوم وظایف شورای نگهبان که مربوط به انتخابات است، پرداخت و گفت: بخش دوم وظایف شورای نگهبان مربوط به انتخابات است و البته شورای نگهبان در برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نقشی ندارند، نظارت بر شوراهای اسلامی بر عهده مجلس شورای اسلامی است، اما نظارت بر سایر انتخابات هایی که برگزار می شود مثل انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی و همه پرسی بر عهده شورای نگهبان است.

  وی خاطرنشان کرد: اخیرا به دلیل مصالح و صرفه جویی انتخابات را دو تا یکی کردند، لذا انتخابات شورای شهر و روستا و ریاست جمهوری با هم در سال 92 برگزار شد و انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان در سال 94 برگزار خواهد شد.

  مسئول دفتر انتخابات و بازرسی شورای نگهبان خراسان رضوی ضمن اشاره به نقش اصلی مردم در خصوص نظارت بر انتخابات اظهار کرد: درحوزه نظارت بر آراء سازوکاری برای حراست از آرا داریم، مثلا در زمان انتخابات ما برای تمام شعب اخذ رای ناظر داریم و به تناسب حجم مراجعه ای که به آن شعب داریم، پیش بینی تعداد ناظرین متناسب با صندوق ها را هم داریم؛ در واقع در شورای نگهبان غیر از آن دوازده نفر فقیه و حقوق دان، از آن به بعد هرچه به پایین و خط مقدم می رسیم حضور شورای نگهبان کمتر و حضور مردم بیشتر می شود.

  محرابی در اثبات سلامت انتخابات با تاکید بر مردمی بودن نیروهای ناظر ادامه داد: اینکه می گوییم حضور مردم بیشتر می شود مثلا در انتخابات شهرها و روستاها چهار نفر از خود مردم مثل اساتید و افرادی از صنوف به عنوان ناظر هستند و یک نفر از شورای نگهبان به عنوان ناظر وجود دارد و از این مراحل که بگذریم، نیروهای صندوق ها هیچ کدامشان عضو شورای نگبهان نیستند و دو سه سال است که نیروهای جوان را در این گونه برنامه ها از دانشگاه ها و حوزه می پذیریم.

  وی در ادامه توضیح بخش دوم وظایف شورای نگهبان در انتخابات خاطرنشان کرد: این قسم وظیفه که بسیار حساس هم است، مربوط به بررسی صلاحیت هاست. ما در انتخابات ریاست جمهوری و خبرگان در شورای نگهبان استان ها بررسی صلاحیت نداریم و آن به عهده شورای نگهبان مرکزی است، اما در انتخابات مجلس شورای اسلامی بررسی صلاحیت ها در شهرستان ها صورت می گیرد.

  محرابی ادامه داد: مثلا در خراسان رضوی ممکن است 400-500 نفر کاندید داشته باشیم و این گونه است که ابتدا هیات های اجرایی که خودشان هم از مردم هستند و مردمی هستند جمع می شوند و 30 نفر ازمعتمدین از اقشار مختلف به شورای نگهبان معرفی می شوند و بعد از میان اینها بین خودشان با رای منفی 7 الی 8 نفر را انتخاب می کنند، فقط دو نفر عضو اداری فی المجموع وجود دارد که یکی از آنها فرماندار است.

  وی یکی از ابزارهایی را که عده ای به وسیله آن شبهه در درستی انتخابات وارد می کنند مربوط به احزاب غیرقانونی دانست و افزود: در بحث احزاب غیرقانونی عده ای رد صلاحیت می شوند، در همین جا ممکن است طیفی از جریان فکری کنار برود و در نتیجه حرف هایی در مورد ذائقه و سلیقه سیاسی ناظرین و اعضایی که موظف اند تا صلاحیت افراد را برای کاندیدا بودن تشخیص دهند، زده شود، ما جانب داری کردن از افراد را در حوزه ی کاری و وظیفه مان گناه می دانیم.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
32